Expedice S l e p i č í h o r y

428
KONEČNĚ NA VRCHOLU

Po vzoru himalájských expedic jsme podnikli výstup na Hradišťský vrch. Vybrali jsme si termín těsně po období dešťů a před zrádným cyklónem Hudhud. Povolení úřadů netrvalo dlouho a datum 2. 5. 2019 byl nakonec pro výstup tím dobře vybraným dnem. Mladí natrénovaní horolezci /kopcolezci/ vytvořili jedenáct miniexpedicí, které se přesunuly do základního tábora v Blansku. Šerpové najati nebyli, neboť požadovali za vynesení zásob extrémní cenu. 3x jsme museli použít sos technickou podporu pro utrmácené členy. Za super příznivého počasí započalo dobývání vrcholu. Většina skupin si vybrala tradiční jihozápadní cestu se čtyřmi výškovými tábory, některé pokořily strmý západní žlab s použitím kyslíkových přístrojů, další podnikly prvovýstup delším severním úbočím. Po nezbytném fotografování na vrcholu následoval plynulý sestup jihozápadní cestou. Ze základního tábora už nic nebránilo cestě po rozkvetlých loukách zpět k rodinným příslušníkům, kteří úspěšné sportovce toužebně očekávali.