Ze školních sešitů ZŠ Školní 226 – Svatý Martin

366

Žáci pátého ročníku ve slohu psali o Svatém Martinovi. Takto svoji práci napsala Lenka Ondřichová z 5. A.
Martin z Tours je jedním z nejznámějších a také nejoblíbenějších svatých. Sv. Martin se narodil v dnešním Maďarsku v roce 316. Jméno Martin získal po bohu války, protože jeho otec byl voják a přál si, aby i syn byl vojákem. I když vojákem být nechtěl, rodiče ho poslali v patnácti letech na vojnu. Stal se uznávaným, spravedlivým a čestným vojákem.
Měl dobré srdce, o kterém hovoří i „martinská“ legenda:
V roce 335 za mrazivé zimní noci potkal žebráka. Žebrák byl hladový a promrzlý až na kost, požádal Martina o pomoc. Martin však u sebe neměl nic, tak se s žebrákem podělil o svůj plášť. Legenda dále vypráví o tom, že se Martinovi následující noc zjevil Ježíš zahalený právě do darované poloviny pláště.
Svatý Martin zemřel v 81 letech.

Na bílém koni Martin nejezdil, byl velmi skromný. Bílého koně si lidé ke sv. Martinovi přidali, protože kolem dne jeho svátku každý rok obvykle padá sníh.