Třídírna odpadů Vimperk

Exkurze do třídírny odpadů ve Vimperku aneb třídění odpadů nás pro příště už nerozloží.

Dne 23.09.2020 vyrazila skupina nejodvážnějších žáků pod vedením sboru kaplických učitelek do Vimperka na exkurzi do třídírny odpadu.

Překonali dlouhou cestu autobusem, všudypřítomný zápach odpadků v třídírně, ba dokonce i haldy vytříděného i nevytříděného odpadu všude kolem. To vše proto, aby se dozvěděli cenné základní informace o procesu třídění a o ochraně životního prostředí.

Zkušenost hodnotí samotní žáci takto:

„Kdybych měl hodnotit tuto akci, tak bych určitě podotknul, že je to věc, kterou si člověk musí zažít, aby to pochopil.
Dalo mi to větší respekt k odpadům a motivaci k učení, protože když jsem viděl ty lidi, jak tam stojí u pásu, tak jsem věděl, že je to práce, kterou nechci dělat.“
Josef Cvik, 8.B

„Byla jsem překvapená, když nám ten pán řekl, že někdy v pytlích „tříděných“ odpadků nacházejí i mrtvé slepice, psy a kočky…
…Ukazovali nám pás, kde plastový odpad rozdělovali na různé druhy. Docela se mi to tam líbilo, protože to bylo zajímavé, ale nejvíce jsem se těšila, až pojedeme zpátky.“
Sladová Gabriela, 8.B

„Strašně moc mě překvapila váha na kamion. Zvážila čtyři třídy dohromady. Měli jsme 4,5 tuny. Viděli jsme tam také slisovaný odpad do kvádrů. Jeden takový kvádr váží 350 kilo.
Co mě zase naopak nepřekvapilo, byl ten šeredně hnusný smrad a mrtví potkani, kteří byli snad na každém rohu, ale zase co musím říct, bylo to tam fakt pěkný. Když jsem viděl ty slisované kostky modrých, zelených nebo průhledných flašek, musím říct, líbilo se mi tam.
Hlavně musím pochválit a ocenit lidi, co tam fakt těch 8 hodin práce vydrží v tom smradu.“
Richard Petroušek, 8.B

„Obdivuji ty lidi, kteří tam pracují 8 hodin denně. Každý by se asi měl zamyslet, kolik toho pro nás a naši planetu ti lidé dělají. Není to žádná vábná práce, ale někdo ji dělat musí.
My bychom měli ten odpad třídit co nejpoctivěji, aby se do těch kontejnerů nedostalo nic jiného, než co tam patří.“
Alice Adámková, 8.B