KOLUMBIE – ráj neřesti a slasti

427

Druhý školní týden – 12. září – se všechny ročníky 2. stupně Základní školy Školní 226 vydaly do tajemné Kolumbie. V rámci projektu Planeta Země 3000 proběhlo v Kaplici v kinosále zajímavé promítání sestavené z autentických záběrů cestovatele a dobrodruha Adama Lelka, názorných animací, aktivizačních kvízových otázek a dech beroucích fotografií.
Kolumbie u nás stále bývá vnímána jako nepříliš bezpečná země, spojovaná s narkomafií Pabla Escobara. Na promítání jsme získali úplně jiný obrázek. Pomocí digitální technologie jsme se ocitli uprostřed malovaných ulic, na kurzu rytmické salsy, vedle vzácných žraloků i v pralese mezi kolibříky. Snad tam zavoněla i vynikající kolumbijská káva.
Během akce zaznělo 10 různých témat od oceánských proudů až po místní obyvatele a jejich zvyky. Z ohlasů dětí vyplynulo, že byl program poutavý a každý si z něj odnesl něco úplně jiného. Jen těch 70 minut se některým zdálo být delšími, než očekávali. Pokud se někdo nenašel ve zpracování a pražení kávy, se zatajeným dechem pak sledoval majestátné žraloky kladivouny, kteří se vzápětí objevili na plátně. Jiného zase zaujaly drahokamy tropického pralesa – kolibříci, kteří za letu dokáží i couvat. Ti odvážnější by se jistě rádi s Adamem Lelkem podívali na hadí ostrov Gorgonu se zaniklou věznicí pro nejhorší zločince. Tanečníci i tanečnice se zase rádi nechali inspirovat velmi rychlou kolumbijskou salsou. Smutnější kapitolu tvořilo vyprávění o původních obyvatelích Nukak Makú, kteří se vzdali svého původního života, ale nemohou se začlenit do toho moderního. Na závěr ještě proběhla ukázka panely, formičky vytvarované z nerafinované cukrové třtiny, plné vitamínů, minerálů a bílkovin. Prý pochoutka nejen pro kolumbijské děti.
Součástí promítání byly také bonusové materiály pro školy zahrnující výukové karty, pracovní listy, DVD a několik výtisků aktuálního čísla časopisu Koktejl. Časopisy si zájemci mohou zapůjčit v kabinetu zeměpisu u p. učitelky Mgr. Jany Bačovské.