14. únor 2024

Preventivní programy na ZŠ Školní

V rámci preventivních programů, které pravidelně probíhají na naší škole, nás dnes navštívil poručík Miroslav Šupík, DiS - preventista PČR Český Krumlov. Tématem pro třídy 6.A a 6.B byla Kyberšikana.

A jak tento program viděly děti?

Dne 7. 2. 2024 nás na ZŠ Školní zavítal poručík Miroslav Šupík. Když přišel do 6.B dal flashku do počítače a představil se. Zapnul prezentaci a začal přednášet na téma kyberšikana a šikana. Věnoval se situacím, které se na základních školách vyskytují nejčastěji. Poradil nám, jak se zachovat v situaci, když šikanu zažíváme. Je důležité to někomu sdělit a nebát se o ní někumu říct. Dozvěděli jsme se, že kyberšikana je na první pohled stejná jako šikana, ale dochází k ní především přes internet, na sociálních sítích a podobně.

Poučil nás, že pokud nám někdo přes sociální sítě nadává nebo nám píše někdo, koho neznáme, máme se svěřit rodičům, případně ve škole učitelům a hlavně nemáme pokračovat v konverzaci. Dobré je, udělat si také screenshot takové konverzace. Dopisování s cizím člověkem může skončit i schůzkou a to, co se většinou na těchto schůzkách stává, není hezké. Je možné, že za klukem, který o sobě píše, že je mu jedenáct let a je v Kaplici nový a hledá kamarády, se může skrývat mnohem starší muž. Je také důležité nedávat cizím lidem své osobní informace a v žádném případě bychom neměli přeposílat své intimní fotky, a to ani kamarádům.

Myslíme si, že tyto přednášky jsou důležité a naučné a celá naše třída byla s povídáním spokojená.
Postřehy ze třídy:

„Strašně moc se mi přednáška líbil. Byla jsem totiž taky šikanovaná, na škole v Rožmitále. Nebylo to od nich hezké. Proto mě to zaujalo, dozvěděla jsem se, jak se šikaně bránit.“

„Byla jsem překvapená, protože jsem slyšela, že kyberšikana je jenom přes sociální sítě a ne přes Messenger. Na přednášce jsem ale zjistila, že kyberšikana může být i přes různé aplikace.“

„Dozvěděli jsme se, že kyberšikana je i to, když píšete někomu hnusné věci. Hodně mě to poučilo, protože já sama jsem to jedné holce udělala. Uvědomila jsem si, že jsem udělala špatnou věc a ta holka z toho byla hodně smutná. Doteď si říkám, proč jsem to udělala…“

Pamatujte si, nikdy na to nejste sami!

Žáci 6. B, ZŠ Školní Kaplice