Exkurze v pekárně


 11. květen 2023

Exkurze v pekárně

V pátek 29.dubna jsme byli na exkurzi v pekárně „Chleba se solí“.

Hned jak jsme tam vešli, nás úplně omámila vůně čerstvého pečiva. Pan majitel nás přivítal chlebem se solí. To je starý zvyk. Ale nebyla to jen tak obyčejná sůl. Vypadala jako slaný kámen, nebyla vůbec bílá, museli jsme si ji nastrouhat.

Pan majitel nám vyprávěl, že u nich se všechno dělá a peče bez chemických přísad, chléb vyrábí jen z vody, mouky a soli. Ukazoval nám místnosti, kde chléb kyne a pece a mohli jsme se zvážit na velké váze. Nevěděli jsme, že v téhle pekárně se chléb peče dvakrát. Ptali jsme se, co se dělá s pečivem, které se neprodá. Některé se prý odváží do dětského domova a z chleba, který zbyde, tu vaří pivo.

Taky jsme viděli velkou metlu, která šlehá krémy a šlehačku. A pak stroj, který umí vážit těsto.

S jednou hodnou paní pekařkou jsme si zkusili pečení rohlíků. Nejdřív bylo potřeba přesně zvážit těsto, pak vyválet kruh a vykrájet stejně velké trojúhelníčky. Ty jsme se pak učili srolovat do rohlíku. Když rohlíky vykynuly, posypali jsme je solí a mákem a pak jsme je strčili do veliké trouby. Hotové jsme si je pak směli sníst nebo odnést. Byly moc dobré. Nabídli jsme i panu řediteli. Hodně jsme si to užili.

Tuhle pekárnu určitě doporučujeme navštívit. Všechno je tu moc dobré, protože se všechno vyrábí ručně a jen z českých surovin. 

 

Doris Kadlecová a celá 3.AExkurze v pekárně
Exkurze v pekárně
Exkurze v pekárně