26. červen 2023

Expedice Chýnovská jeskyně

Je 22.6.2023 ráno a žáci 9.C, 7.B a další vybraní odvážlivci se s námi sešli před školou, vybaveni dobrou náladou, svačinou a spoustou speleologického nadšení. Začíná Expedice Chýnovská jeskyně.

Jeskyně leží nedaleko obce Chýnov, kousek od Tábora. Krajina v okolí je malebná, plná lesů a skal. Chýnovská jeskyně je úplně první jeskyně v České republice, která byla otevřena turistům, a to již na konci 19. století. Je také největším krasovým systémem jižních Čech. Samotná jeskyně se nachází v útrobách Pacovy hory a je domovem krásného pavouka jménem meta temnostní, ale také hned 9 druhů netopýrů.

Před samotnou prohlídkou jsme navštívili kouzelný domeček, kde jsme si mohli koupit suvenýry v podobě minerálů. V kouzelném domečku je také nově velmi zajímavá expozice, která nás seznámila s historií a geologií oblasti.

Plni nadšení jsme se vrhli do hlubin jeskyně po velmi strmých schodech, které jsme ale všichni zdolali bez větších obtíží. Uvnitř jeskyně nás všechny ohromila barevnost místních mramorů. Nic takového jinde neuvidíme. Celou cestu nám naše milá paní průvodkyně přinášela zajímavé informace zábavnou formou. V dnešním parném dni jsme také náležitě ocenili příjemnou teplotu uvnitř jeskyně. Celou cestu nám prozpěvovala jeskynní říčka, a aniž bychom se nadáli, byl tu konec kouzelného světa podzemí.

Sláva nazdar výletu, neupekli jsme se a jsme tu!

Jeskyním zdar,

Mgr. Jana Bačovská, Mgr. Jenifer Maratová