3. červenec 2023

Programování a robotika

Na začátku projektového dne jsem žáky přivítala a představila jim různé druhy robotů, které máme na škole k dispozici. Žáci se seznámili s jejich funkcemi a možnostmi ovládání.

Poté se žáci rozdělili do týmů, ve kterých soutěžili na jednotlivých stanovištích, kde byl kontrolorem vždy jeden deváťák. Na jednom stanovišti museli například během dvou minut postavit co nejvyšší věž z kostek. Na jiném zas projížděli opičí dráhu nebo řešili různé logické hádanky, které je vyzývaly k aktivnímu myšlení a řešení problémů. A na posledním stanovišti se žáci seznámili se základy programování a měli za úkol naprogramovat robota tak, aby správně reagoval na různé barvy semaforu.

Žáci si procvičili logické myšlení, kreativitu, soutěživost a další dovednosti. Každé stanoviště vyžadovalo odlišný přístup a týmy musely spolupracovat, sdílet nápady a hledat řešení společně. Bylo zajímavé vidět, jak se žáci vzájemně podporovali a jak se jejich dovednosti postupně zlepšovaly během celého dne. Na konci první části projektového dne proběhlo vyhlášení vítězného týmu a předání odměn.

V druhé části projektového dne jsme se rozhodli, že si s roboty znovu zasoutěžíme. Žáci se s nadšením postavili na startovní čáru a připravili se na závod v paralelním slalomu na chodbě školy. Každý tým měl svého robota, kterého musel přesně a rychle navigovat mezi kužely. Bylo to velmi napínavé a žáci se snažili dosáhnout co nejlepších časů. Nakonec jsme si užili i turnaj ve fotbale. Každý měl svého robota, kterého ovládal a snažit se skórovat góly. Bylo to skvělé zpestření a žáci se při tom společně velmi bavili.

Doufám, že se mi v budoucnosti podaří uspořádat podobný program, který bych ráda ještě vylepšila o některé prvky.

Mgr. Jenifer Maratová

Psí útulek v Českém Krumlově

Na projektový den jsme vyrazili do psího útulku v Českém Krumlově, kde jsme si půjčili pejska Jerryho, kterého jsme šli pořádně vyvenčit. Došli jsme s ním na Křížovou horu, cestou jsme se střídali v jeho vedení, a hlavně jsme mu celou cestu dávali pamlsky a průběžně ho hladili a mazlili. Když jsme měli pocit, že je Jerry pořádně vyvenčený, vrátili jsme se s ním do útulku, kde jsme se mohli věnovat ještě ostatním pejskům a kočičkám. Také jsme všem dávali pamlsky a hladili jsme je. Opouštěli jsme je s těžkým srdcem všechny bychom si vzali domů, kdyby to bylo možné.

Žáci ZŠ Školní a Miroslava Kostková

Přírodovědná vycházka a mikroskopování

Při projektovém dni 28.6. se vydali žáci a žákyně šestých tříd na vycházku do přírody. Poznávali a určovali rostliny a živočichy v Kaplici a blízkém okolí. Cestou nasbírali materiál k vytvoření plakátu a nabrali vodu k mikroskopování v rybníku a jezírku. Cestu zpět do školy jme si zpříjemnili zastávkou na svačinu a zmrzlinu. Ve škole poté žáci mikroskopovali donesenou vodu a trvalé preparáty. Někteří žáci také vytvořili plakát z nasbíraných listů a větviček. Počasí nám přálo a projektový den se vydařil.

Ludmila Baštářová

Muzeum Roubenka v Římově

Při projektovém dnu naše skupina vyrazila autobusem z Kaplice do Velešína a potom pěšky do Římova do muzea vláčků. Muzeum bylo v malém domečku – roubence z roku 1610. Viděli jsme vláčkodráhu. Mašinky s vagonky projížděly krajinou, mizely v tunelech, míjely vesničky s mrňavými domečky, kolem byli vidět „piďilidičky“, vše v měřítku 1:140 (tedy 140krát menší než ve skutečnosti). Muzeum má připomínat bývalou koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince. Cestou zpátky jsme se zastavili na hrázi vodní nádrže Římov. Zdolali jsme pěšky snad jen 9 km, přesto jsme kalorie, pro jistotu, zajistily hlavně brambůrky zakoupenými v Římově a zmrzlinou ve Velešíně. Zpátky jsme jeli opět „busem“ z Velešína do Kaplice. Věděli jste, že celou první etapu vzniku „koňky“ na trase z Českých Budějovic do Kaplice řídil stavitel a železniční inženýr František Antonín Gerstner z římovského zámečku, který stojí právě kousek od roubenky?

Hana Trajerová